Jezioro Chełmżyńskie

jezioro chełmżyńskie

Jezioro Chełmżyńskie znajduje się na terenie gminy Chełmża, w powiecie toruńskim. Zaliczane jest do największych zbiorników będących częścią Pojezierza Chełmińskiego. Akwen jest zbiornikiem polodowcowym i łączy się z Jeziorem Grzywnieńskim. Wraz z upływem lat jezioro znacznie zmniejszyło swoją powierzchnię. Zgodnie z pomiarami przeprowadzonymi w 2015 roku, wynosiła ona 271,1 hektara. Najgłębsze miejsce zbiornika mierzy 27,1 metra. Średnia głębokość zbiornika oscyluje w granicach 6,1 metra. Linia brzegowa szacowana jest na 20985 metrów.

Trzecia klasa czystości wód Jeziora Chełmża sprawia, iż jest ono bardzo często wybieranym miejscem odpoczynku przez zarówno przez okolicznych mieszkańców, jak i zapalonych wędkarzy. Na miejscu istnieje możliwość wynajęcia łodzi w jednym z licznych w tym miejscu ośrodków wypoczynkowych. Działają tutaj również dwa kluby sportowe- Chełmżyńskie Towarzystwo Wioślarskie, a także KST Włókniarz Chełmża.

W najbliższej okolicy jeziora znajdują się dwie miejscowości turystyczne- Zalesie z plażą gminną, boiskami sportowymi, parkingiem, a także domkami letniskowymi, jak również polem namiotowych, a także Mirakowo. Nie brakuje tam także miejsc noclegowych, gospodarstw agroturystycznych i wypożyczalni sprzętu wodnego.

Linia brzegowa jest odkryta i wolna od dużych ilości roślin. Dzięki czemu można swobodnie zarzucać wędkę. Dodatkowo ułatwiają to liczne pomosty. Wśród występujących tutaj ryb należy wyliczyć takie gatunki jak: szczupak, węgorz, okoń, lin, karp, płoć czy też leszcz,a nawet tołpyga czy troć jeziorowa.

Total
0
Shares
Previous Article
jezioro kamionki

Jezioro Kamionki

Next Article
Jezioro Wieczno Południe Przydwórz

Jezioro Wieczno Południe - Przydwórz

Related Posts