Szczupak

szczupak

Szczupak to ryba drapieżna, której ciało przystosowane i zbudowane jest tak by mogła bardzo szybko docierać do ofiary. Szczupak pochodzi z Ameryki Północnej. Obecnie pływa w spokojnych wodach – zamieszkuje jeziora i wolno płynące rzeki. Szczupak występuje głównie w Skandynawii, Europie(za wyjątkiem Hiszpanii i południowych Włoch), Azji, Rosji i Syberii.

szczupakGłowa szczupaka jest bardzo charakterystyczna – szeroka spłaszczona i w kształcie dzioba kaczki. UWAGA! Szczupak posiada bardzo ostre zęby skierowane do wewnątrz, więc kiedy chwyta rybę najczęściej już jej nie puszcza. Kolor ryby to zielonkawy z żółto białymi plamami, a skóra pokryta jest małymi łuskami.

Szczupak czuje ruch małych ryb bardziej na linii bocznej ciała niż od frontu. Zaobserwowano, że reaguje na kolor czerwony i jaskrawy zielony. Istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że przynęta z małą czerwoną wełną na ogonie znacznie bardziej skusi szczupaka do ataku niż bez. Szczupak żyje najczęściej w trzcinach, trawach, przy pniach i kłodach, gdzie czai się na małe ryby. Obecnie szczupak posiada okres ochronny w terminie 1 stycznia do 31 kwietnia i nie należy go w tym czasie łowić.

Rozród Szczupaka

Szczupak rozmnaża się od lutego do kwietnia, na płytkich brzegach porośniętych roślinami wodnymi. Do samic dołącza jeden lub dwa samce. Samica 2-3 kg składa około 100 000 jaj o wielkości około 3 mm. W zależności od temperatury wody jaja wykluwają się w ciągu 2-3 tygodni, ale zwykle większość młodszych ginie od samych szczupaków, które je pożerają. Szczupak nadaje się do sztucznej hodowli w stawach.

Czym żywi się szczupak

Szczupak głównie żywi się małymi rybami. Często w jego menu pojawiają się również żaby, myszy a nawet mniejsze ptaki. W brzuchach szczupaków znajdowano również węże np. zaskrońce . Szczupak jest kanibalem – zaatakuje nawet szczupaka swojej wielkości!

Przynęty na szczupaka

Metoda na żywca

Szczupaka najczęściej łowi się metodą na żywca. Do wędki i ciężarze wyrzutu od 50 do 100 gram montuje się zwykły zestaw spławikowy. Spławik najczęściej o wyporności około 10gr. Zestaw zakończony jest dużym hakiem lub potrójną kotwicą, do której podczepia się żywą rybkę. Najczęściej jest to kraś srebrzysty, płotka, ukleja. Zakazane jest podczepianie ryb gatunków chronionych i posiadające wymiar ochronny np. wzdręga, okoń, lin.

Metoda spiningowa

Najczęstszą metodą na poławianie szczupaków jest spinning. Polujemy na sztuczne przynęty wyrzucając je na żyłce do wody i zwijając naśladując ruchy żywej rybki. Korzystamy z przynęt o różnych kolorach. Z reguły w czystych wodach przynęty w kolorach naturalnych są lepsze. W wodach mętnych lepiej sprawdzają się kolory jaskrawe – żółty czy jasno zielony. Wielokrotnie zdarza się, że szczupak podąża za przynętą, ale jej nie atakuje, wówczas ruch zwijania należy przyspieszyć, a nie spowolnić. Jeśli spowolnimy ruch przynęty to szczupak, na pewno nie ugryzie, ponieważ taka przynęta nie zachowuje się naturalnie. Podczas przyspieszania prawdopodobieństwo ataku wynosi 50:50.

Występowanie szczupaka w PZW Toruń

W okręgu PZW Toruń szczupak występuje niemal na wszystkich wodach. W pobliżu Torunia warto wybrać się na topowe jeziora, w których szczupak występuje najliczniej, a są to:

  • Jezioro Kamionki
  • Jezioro Okonin
  • Jezioro Chełmżyńskie
  • Jezioro Wieczno Południe Przydwórz
  • Jeziroro Wieczno Północ, Bartoszewice
  • Jezioro Płużnica

Największe Szczupaki na YouTube

rrfsfs

Galeria

Total
0
Shares
Next Article
wedkowanie w styczniu

Co robić i gdzie wędkować w styczniu?

Related Posts