Ryba Leszcz – zanęta, na co bierze, kalendarz brań, ulubione zapachy

leszcz

Leszcze są jedną z najbardziej pospolitych ryb, jakie możemy spotkać w rodzimych zbiornikach wodnych. To tak zwana ryba biała, spokojnego żeru należąca do rodziny karpiowatych. Z uwagi na określone cechy morfologiczne często osobniki tego gatunku są mylone z karpiem bądź rozpiórem.

Leszcz morski, rzeczny czy słodkowodny?

Ryba leszcz zasiedla zarówno wody stojące, jak również te płynące powolnym nurtem, pod warunkiem, że te ostatnie posiadają muliste dno. Tak na dobrą sprawę występują wszędzie, poza obszarem bytowania pstrągów. Można je znaleźć w spokojniejszych odcinkach nawet największych rzek, jak również w starorzeczach, a także zbiornikach zaporowych. Zdecydowanie natomiast nie lubi chłodnych rzek i górskich potoków. Idealnie czują się przy mulistym dnie. Obecność leszczy łatwo dostrzec za sprawą charakterystycznych spławów, a także bąbelków gazów. Warto podkreślić, że nad Morzem Bałtyckim występują tzw morskie leszcze, które można łowić z plaży lub portów. Leszcz morski wygląda w zasadzie tak samo jak leszcz słodkowodny.

Wygląd leszcza

Wygląda leszcza zmienia się wraz z wiekiem osobnika. Młode okazy pokryte są srebrzystą, drobną łuską. Dorosłe, grube leszcze natomiast mogą przyjmować barwę bardziej zbliżoną do czerni ze specyficznym zielonym połyskiem, złotą, a nawet miedziany odcień. Ciało ryby jest mocno bocznie ścieśnione. W stosunku do długości ryby stosunkowo wysokie.

ryba-leszcz-i-zanęta

Bardzo specyficzną cechą anatomiczną leszcza jest pyszczek. W trakcie poszukiwania pokarmu mocno wysuwa się on do przodu i ku dołowi. Średnia waga dorosłego leszcza oscyluje w granicach 2-5 kilogramów. Długość natomiast może dochodzić nawet do 75 cm. W praktyce jednak bardzo trudno napotkać tego typu okazy.

Rozród leszcza

Okres tarła u leszcza przypada od maja do czerwca. Temperatura wody musi wówczas przekraczać 15 stopni C. Dojrzałe płciowo osobniki w tym czasie gromadzą się w wielkich grupach. Wykazują jednocześnie cechy otępienia i słabej reakcji na bodźce zewnętrzne, nie pobierają pokarmu. Samica składa około 3 tysięcy jaj w miejscach osłoniętych roślinnością, do której przykleja się żółta ikra. Średnica jajeczek wynosi 1,5 mm. Podczas gdy przedstawicielki płci żeńskiej składają ikrę, samce pokrywają się wysypką tarłową. Inkubacja trwa zazwyczaj od 3 do 12 dni. O różnicy w czasie wylęgu decyduje przede wszystkim temperatura. Gdy osiąga ona wyższe wartości, młode pojawiają się dużo szybciej.  Leszcze dojrzewają w wieku maksymalnie 4 lat.

Leszcze na feeder czy na spławik? Jak łowić?

Leszcze na feeder to jedna z bardziej popularnych metod, która najczęściej wykorzystywana jest do połowu na rzekach lub tam gdzie utrzymanie spławika na wodzie sprawia trudność. W mojej ocenie nie jest to najskuteczniejsza metoda choć wszystko zależy od warunków. Gdy wieje mocny wiatr sposób połowy leszczy na feeder może okazać się dobrym pomysłem.

Jeśli warunki atmosferyczne są przyzwoite możesz spróbować łowić leszcze na spławik, z dużym powodzeniem. Będzie to z pewnością dobrym pomysłem:

  • wczesną wiosną na rzece
  • latem na jeziorze
  • wiosną przy trzcinie, a nawet w trzcinie
  • w ziemie z lody na głębokich i dużych zbiornikach

Przy połowie leszczy na spławik ważne je to by dobrać odpowiednią gramaturę i wielkość spławika. Inny spławik założysz łowiąc na rzece, a inny gdy będziesz ustawiał się na połów leszczy na jeziorze.

Na co bierze leszcz? Przynęty.

Leszcz bierze głównie na przynęty roślinne. Są to na przykład:

  • kukurydza
  • pęczak
  • groch
  • makaron typu kolanka lub gwiazdki

Najczęściej jednak zadając pytanie wędkarzom na co bierze leszcz? Odpowiedzą na żywe przynęty. Z największym powodzeniem głównie na mady. Duży haczyk i kilka dorodnych mad zrobi swoją robotę. Oprócz tego leszcza skuszą także czerwone robaki, dendrobeny czy zwyczajne dżdżownice. Dobrze sprawdzą się również mięsne kulki proteinowe, a także pellet. Leszcz to przecież ryba karpiowata.

Miksuj i baw się przynętami na leszcza

Leszcze nie lubi nudy. Gdy trafisz na słabsze ciśnienie, gorszy dzień i słabsze żerowanie – kombinuj z przynętami na leszcza. Miksuj na haczyku zakładaj mady z kukurydzą, czerwony robak z pęczakiem itp.

Na menu tej ryby składają się przede wszystkim zakopane w mule bezkręgowce, w tym chociażby mięczaki, skorupiaki, czy larwy owadów. To one mogą stanowić Twoją przynętę na leszcza!

Jaka sprawdzona zanęta na leszcza?

Sprawdzoną zanętę na leszcze będą stanowiły sypkie, lekko osłodzone ziarna. Duże ilości kukurydzy z pęczakiem mogą zdać egzamin gdy w łowisku dominuje dużo drobniejszej ryby. Bardzo pomocne będą wszelkiego typu ziarna i grube kasze. Leszcz lubi zapach korzenny. Przy gotowaniu pęczaku możesz dodać czosnku, kolendry lub cynamonu. Nigdy nie mieszaj tych rzeczy razem. Nęć nad wodą zanętami o różnym zapachu i sprawdzaj jakie przynoszą efekty.

Zwróć uwagę jaką zanętę na leszcza mam we wiaderku na tym zdjęciu:

zobacz-na-co-bierze-leszcz
Na co bierze leszcz? Zanęta: pęczak, kukurydza, cynamon

Na rzeki może sprawdzić się grube ziarno lub zanęta sypka. Ważne jest to by szybko opadała na dno. W miejscach gdzie jest szybki uciąg wody zanęta na leszcza powinna być bardzo dobrze zbita w sobie. Czasami będziesz musiał dodać gliny by opadała na dno jeszcze szybciej.

Jaki wybrać spławik na leszcza?

Dobór spławika na leszcza zależny jest od pory roku, warunków atmosferycznych i wybranego łowiska. Poniżej przedstawiam kilka podstawowych zasad, które powinieneś zapamiętać.

Spławik na rzeki, wody płynące

Zdecydowanie założyłbym spławik o gramaturze 5-9 gram, przesuwany. Spławik typu bombka z możliwością założenia świetlika.

Spławik na jeziora, wody stojące

W zimie sprawdzą się lekkie spławiki na leszcza o gramaturze max. 1 grama. Wczesną wiosną na w płytszych rejonach jezior możesz połowić na spławiki o gramaturze około 2 gram typu bombka. Za to latem gdy próbujesz łowić na wodzie o głębokości nawet 10 metrów np nad jeziorem chełmżyńskim warto założyć cięższy smukły spławik o gramaturze nawet 8 gram! Przelotowy spławik zagwarantuje Ci dalekie wyrzuty i nie będzie się chował pod falami.

Jaki zapach lubi leszcz?

Leszcz lubi zapachy różne w zależności od rodzaju wody i pory roku. Możesz próbować dodawać do zanęty atraktory. W zimie np na jeziorze Przydwórz powinieneś korzystać ze słodkich zapachów, a latem z zapachów korzennych np. do gotowanego pęczaku możesz wcisnąć czosnek lub dodać kminku. Możesz też spróbować standardowe zapachy np wanilię. UWAGA! O ile w zbiorniku nie ma drobnicy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wanilia bardzo dobrze zwabia drobnicę np. ukleję i płoć a nie na to się nastawiasz. Każdy zbiornik jest inny, więc musisz kombinować z zapachami.

Kalendarz brań leszcza

Z reguły co wynika z kalendarza brań leszcza najwięcej leszczy łowi się je od połowy czerwca do końca sierpnia. Rzadziej w kwietniu i we wrześniu. W tym ostatnim miesiącu brania są rzadsze, ale najczęściej łowi się te największe sztuki. Niewątpliwie pierwsze leszcze w sezonie można trafić już w styczniu z lodu. Leszcze z lodu najczęściej trafiają się na dużych i głębokich zbiornikach.

Zobacz poniżej kalendarz brań leszcza by zrozumieć jak przedstawia się aktywność tych ryb:

kalendarz brań leszcza
kalendarz brań leszcza – źródło https://preweather.com/fishing-forecast/montly-fishing-calendar/?fish=bream

Wiosenne, kwietniowe czy jesienne leszcze? Kiedy je łowić?

Zdecydowanie wolę łowić wiosenne leszcze, a szukać ich należy w trzcinach i to dosłownie. Znajdź na poniższym zdjęciu miro spławik i zobacz jak blisko trzcin je łowię:

wiosenne-leszcze---kwiecień
Wiosenne leszcze

Rekordowy duży leszcz w Polsce i na świecie – Rekord Polski Leszcz

Najczęściej wędkarze mogą pochwalić się sztukami, ważącymi do 3 kilogramów i złowienie takich leszczy jest już zdecydowanie dużym powodem do dumy. Największy złowiony w kraju okaz ważył 7,52 kilogramów i miał 76.5 cm, bądź jak podają inne źródła 76 cm długości. Źródło tej informacji to https://fishster.pl/wiadomosci/nowy-rekord-polski-leszcz-752-kg-765-cm-32410/

Zobacz na YouTube rekordowe leszcze

Poniższe filmy pochodzą z kanału FishParty

 

Ochrona leszcza

Z uwagi na fakt, iż leszcze jest rybą powszechnie występującą niemalże w większości  polskich rzek, leszcze nie są objęte okresem ochronnym.

Total
0
Shares
Previous Article
jezioro-dzikowo-k-torunia

Jezioro Dzikowo

Next Article

Jezioro Okonin

Related Posts