Sandacz – jak złowić, okres ochronny i rekord Polski

sandacz

Sandacz jest niewątpliwie jedną z bardziej pożądanych ryb w naszym kraju. Występuje w wielu wodach Europy, m. in. w dorzeczu Renu czy też Rodanu. Nie znajdziemy go natomiast w Skandynawii, ani też zimnych rosyjskich rzekach.

Ryba preferuje wody dobrze natlenione, często wybiera głębsze, mętne odcinki o twardym dnie. Charakteryzuje się lekko spłaszczonym, wydłużonym ciałem i stosunkowo małą głową. Z uwagi na fakt, iż ryba ta jest drapieżnikiem, jej otwór gębowy jest mocno uzębiony. Co istotne, w przedniej części szczęki niewielka liczba zębów wyraźnie większa. Boki ryby są dużo dużo jaśniejsze od grzbietu, który może przyjmować odcień szaro-zielony lub też szaro-brązowy. Brzuch sandacza natomiast jest białawy. Na srebrzysto-zielonych bokach natomiast można zaobserwować ciemne, rozmyte smugi.

Zarówno płetwa grzbietowa jak i ogonowa tej ryby naznaczona jest ciemnymi plamami. Zazwyczaj sandacze dorastają do ok. 100 cm, a czasami nawet 130 cm długości, przy wadze w granicach 13 kg.

Tarło sandacza

Sandacz rozpoczyna tarło dopiero wówczas, gdy temperatura wody wynosi nie mniej niż 10 °C, najczęściej na przełomie kwietnia i maja. Ryby rozmnażają się w płytkiej wodzie, ukrywając się wśród korzeni roślin, bądź też zatopionych elementów drzew. Średnio samica składa do 300 tysięcy jajeczek. Ikra cechuje się dużą kleistością i jasno-żółto barwą. Bardzo ważną rolę przy opiece nad potomstwem sprawuje samiec. Nie tylko bowiem strzeże on kolejnego pokolenia przed innymi drapieżnikami, ale też zabezpiecza je przez zbyt dużą ilością mułu.

Czym żywi się sandacz?

sandaczRyby tego gatunku największą aktywność wykazują nocą. Na żer sandacze wypływają zaraz po zachodzie słońca. Przy czym polują tak na dobrą sprawę aż do wschodu. Głównym pożywieniem wylęgu jest drobny plankton. Dorosłe osobniki natomiast gdy już osiągnąć minimum 3 centymetry zaczynają polować na narybek ryb o mniejszych rozmiarach. Ponadto ryba ta żywi się także larwami owadów, płazami, oraz dżdżownicami.

Co ciekawe, w pościgu za ofiarą może osiągnąć prędkość nawet w granicach 30 km/h, co czyni sandacza naprawdę szybką rybą. Czas inkubacji jajeczek zależy od temperatury i może się wahać od 3 do 12 dni. Oczywiście im bardziej sprzyjająca aura, tym szybciej wylęgają się młode osobniki.

Sandacz – okres ochronny

W naszym kraju okres ochronny dla sandacza przypada od pierwszego dnia roku do końca maja. Minimalny wymiar ochronny jest określany na 50 cm, maksymalny 90cm. Dziennie wędkarz może złowić 2 sztuki.

Sandacz z gruntu na trupka i fileta

Zobacz na filmie z kanału Wędkarstwo Fisch Team JD jak zrobić zestaw na sandacza z gruntu:

Sandacz na spininng z opadu

Zobacz poradnik z kanału Pawlus Fishing jak łowić sandacze na spinning z opadu:

Kiedy najlepiej bierze sandacz?

Najlepszym okresem na sandacza niewątpliwie są miesiące czerwiec i październik. Najsłabszym wydaje się być lipiec i sierpień. Na jesień sandacz się uaktywnia i jest całkiem duża szansa na złowienie aż do końca roku.

Sandacz – rekord Polski

Według informacji zawartych na https://www.pzw.org.pl/492/cms/3546/oficjalne_rekordy_polski_w_polowie_ryb_ze_wzgledu_na_wage_w_kg największy sandacz został złowiony przez Pana Wiesława B. Ryba ważyła 15,6kg i mierzyła 109kg! Rekord Polski z 1980 roku.

Galeria

[ngg src=”galleries” ids=”5″ display=”basic_imagebrowser”]
Total
0
Shares
Previous Article
ryba okoń

Okoń Pospolity - czym się żywi, rekord Polski i wymiary ochronne

Next Article
jezioro-dzikowo-k-torunia

Jezioro Dzikowo

Related Posts