Okoń Pospolity – czym się żywi, rekord Polski i wymiary ochronne

ryba okoń

Okoń pospolity jest rybą występującą w wielu krajach Europy, za wyjątkiem m.in. zachodniej Skandynawii, Szkocji a także części Włoch. Można ją spotkać także w Azji, a nawet w Australii. Osiedla się w wodach o różnym charakterze, zarówno płynących, jak i stojących, a także w lekko słonawych zbiornikach przybrzeża. Co ciekawe, w nocy ryby tego gatunku zapadają w pewnego typu sen. Opierają się płetwami o dno i nawet intensywne źródło światła nie jest w stanie ich wówczas wybudzić.

Ryba okoń – jak ją rozpoznać?

ryba okońCechą charakterystyczną ryby jest ubarwienie niezwykle dobrze przystosowane, do miejsca jej bytowania. W mocno zarośniętych jeziorach odcienie ryby są niezwykle wyraźne. W toni okonie są znacznie jaśniejsze, w przeźroczystych wodach jaskrawe. Długość ciała okonia może wynosić nawet 60 cm i masę do 4 kg. Bocznie spłaszczone, wysokie ciało pokrywają małe i mocno osadzone łuski. Najbardziej rozpoznawalną cechą tej ryby są poprzeczne ciemne smugi, biegnące przez grzbiet i po bokach w ilości do maksymalnie 9. Pierwsza z płetw grzbietowych jest szarawa ze specyficzną plamą w tylnej części. Kolejna z płetw natomiast jest zdecydowanie dużo bardziej przeźroczysta. Poza żółtymi płetwami piersiowymi, pozostałe mają barwę czerwoną, zdecydowanie jaskrawą.

Rozród okonia

Okonie składają ikrę w sznurach o długości nawet 2 metrów! Bądź też tworzącą grona. Okres rozrodu rozpoczyna się w lutym i trwa dość długo, bo aż do kwietnia. Tarło zwykle odbywa się przy płytkich brzegach. W jego trakcie do samicy dołącza jeden, bądź dwa samce. Nocą składane jest do 200 tysięcy ziaren ikry, która to przykleja się do kamieni lub też elementów roślinnych. Inkubacja trwa od 12 do 14 dni. Larwy tuż po wylęgu mierzą do 6 mm.

Czym żywi się okoń?

Główne pożywienie narybku stanowi plankton, a w późniejszym czasie także ikrę przedstawicieli innych gatunków. Starsze osobniki chętnie polują na mniejsze ryby oraz bezkręgowce.

Okoń – wymiar ochronny

Poprzez zaniechanie ustalenia dla ryby okresu ochronnego, jej populacja ostatnimi czasy znacznie się zmniejszyła. Aby zapobiec dalszym niekorzystnym zmianom w tym zakresie wprowadzono w wielu okręgach PZW minimalny wymiar ochronny 15-18 cm.

Gdzie połowić okonie na kujawach?

Jeśli jesteś z Torunia lub okolic i szukasz wody, na której spotkasz liczne ławice okoni warto byś sprawdził jezioro Kamionki i Jezioro Wieczno Północ (Bartoszewice). Okoni w zależności od pory roku należy szukać przy ławicach narybku. Często bywa, że na okonia trzeba poczekać… W ciągu całego dnia może być 1-2 godziny, przez które grubo połowisz. Przez pozostały czas może być cisza. Najlepszą porą dnia na okonia jest świt i zmierzch.

Okoń – rekord Polski

Według źródła https://wiadomosciwedkarskie.com.pl/artykul/oficjalne-rekordy-polski/653092 oficjalny rekord Polski ryby okoń należy do Pana Grzegorza W. Pan Grzegorz złowił okonia o długości 50cm i wadze 2,69kg. Zdarzenie miało miejsce w 2011 roku.

Zobacz hole pięknych okoni

Galeria zdjęć

[ngg src=”galleries” ids=”4″ display=”basic_imagebrowser”]
Total
0
Shares
Previous Article
węgorz europejski

Węgorz Europejski - rekordowe węgorze, czym się żywi, okres ochronny

Next Article
sandacz

Sandacz - jak złowić, okres ochronny i rekord Polski

Related Posts